Abstraktit

Kasvatustieteen päivät 2026  

17-18.8.2026 

Tampere 

 

Ehdotusten jättäminen 30.4.2026 mennessä 

(Päätökset ilmoitetaan 15.5 mennessä)  

Kasvatustieteen päivien 2026 teema – Kasvatustieteellinen tieto ja yhteiskunnallinen vaikuttavuus – onko meillä valtaa? – kutsuu meitä pohtimaan kasvatustieteellisen tutkimuksen ja käytännön vuorovaikutusta ja kannustaa meitä tarkastelemaan kriittisesti tutkimustamme, teoreettista kehitystämme ja käytäntöjämme sekä pohtimaan keinoja, joilla voimme lisätä näkyvyyttä ja vaikuttavuutta päätöksentekijöiden, koulutusyhteisön ja sidosryhmien keskuudessa sekä kansallisesti että kansainvälisesti. 

Keskustelutilaisuuksien tavoitteena on koota yhteen osallistujien moninaiset näkökulmat, edistää uusia ideoita ja mahdollisia kumppanuuksia, sekä syventää yhteistä ymmärrystä siitä, mitä meidän vahvana yhteisönä tulisi tehdä vastataksemme esiin nostamiimme haasteisiin ja kysymyksiin.

Osallistumista varten pyydämme sinua työstämään ja lähettämään keskustelunavauksen sinua kiinnostavaan ehdotettuun keskusteluaiheeseen. Keskustelunavaus voi perustua osallistujien empiiriseen tai teoreettiseen tutkimukseen sekä opetuskäytäntöihin. SIGit vastaanottavat keskustelunavaukset sähköpostitse ja vastaavat arviointiprosessista. Jos et ole SIGin jäsen, voit lähettää keskustelunavauksesi sen SIGin puheenjohtajalle, joka edustaa sinua kiinnostavaa aihetta. Keskustelutilaisuudet järjestetään yhteistyössä yhdistyksen SIG-ryhmien kanssa:

 

Ehdotuksen lähettäminen Kasvatustieteen päiville ja työskentelytavat 

Ohjelmassa painotetaan tänä vuonna vuorovaikutusta ja kasvatustieteellistä keskustelua kollegoiden kesken. Tutkimuspapereiden tai posteriesitysten sijaan päivät muodostuvat tutkimusperusteisista, aihealueittain rakentuvista keskusteluista. Osallistuaksesi keskustelusessioihin, sinua pyydetään lähettämään ehdotus keskustelun avaukseksi (katso ohjeet alla). Temaattisten keskusteluiden teemat ja niistä vastaavat ryhmät/vetäjät ovat seuraavat: 

Kaikki ehdotukset arvioidaan seuran, erityisesti SIG-ryhmien edustajien avulla. Kunkin keskusteluaiheen ehdotukset kootaan ja jaetaan etukäteen osallistujille luettavaksi keskustelun pohjaksi. (katso lisätietoja alla). 

 

Keskustelunavausten lähettäminen 

Keskustelunavaukset kirjoitetaan laajennetun abstraktin tai lyhyen esseen muodossa, ja niiden pituus 1000 sanaa. Keskustelunavaus on tutkimukseen perustuva, argumentoiva teksti, joka perustuu kirjoittajan tai työryhmän empiiriseen työhön, teoreettiseen suuntautumiseen tai ammatilliseen toimintaan ja jonka ensisijaisena tarkoituksena on avata hedelmällinen vuoropuhelu muiden tutkijoiden kanssa valmiin tutkimuksen raportoinnin sijaan. 

Keskustelunavausten rakenne on seuraava:  

  1. Otsikko

Selkeä, merkityksellinen otsikko, joka ilmaisee ydinajatuksen tai provokaation. Sen tulisi ilmaista, mihin keskusteluun haluat muiden osallistuvan, ei pelkästään aihe. 

Esimerkkejä: 

Oppimisympäristöjen uudelleentarkastelu relationaalisen etiikan näkökulmasta 

Mikä lasketaan näytöksi varhaiskasvatuksen käytännöissä? 

  1. Itsesi, ryhmäsija työsi esitteleminen  

Lyhyt esittely: Kuka olet tutkijana/ammattilaisena. Millainen työryhmä on esityksen taustalla? Mistä kontekstista ammennat (empiirinen tutkimus, teoria, käytännön ympäristö). Miksi tämä aihe on kasvatustieteellisesti tärkeä? Tämä auttaa lukijoita suuntautumaan aiheeseen ja tekee näkyväksi sen näkökulman, osta kysymykset nousevat, mikä on keskeistä merkityksellisen vuoropuhelun kannalta. 

  1. Keskeinen oivallus ja jännite 

Keskeinen idea, oivallus tai yllättävä havainto tai jännite, ristiriita tai ongelma omalla alalla tai oman alan käytännöissä. Idea voi perustua yhteen tai useampaan tutkimukseen, artikkeliin tai tutkimusraporttiin ja sen tulee olla ytimekäs, käsitteellisesti selkeä, teoreettisesti tai empiirisesti perusteltu. Sen tulisi olla myös tarkoituksellisesti keskeneräinen, jotta se voi tarjoaa merkityksellisen avauksen keskusteluun, jota muut voivat laajentaa, kiistää tai yhdistää omaan työhönsä. 

  1. Vuoropuhelun herättäminen 

Tavallisen ”keskustelu”-osion sijaan tässä osassa kirjoittaja rakentaa aktiivisesti siltoja muiden tutkijoiden ja näkökulmien välille. Tähän voi sisältyä: 

(A) yhteyksien luominen omasta ideastasi/jännitteestäsi muihin teorioihin, kasvatustieteellisiin keskusteluihin, metodologisiin haasteisiin tai yhteisiin käytännön ongelmiin. 

(B) Yhteisen ajattelun kysymyksiä, jotka perustuvat aitoihin kysymyksiin, eivät retorisiin. Tämä osoittaa, missä vuoropuhelu on mahdollista. 

(C) Ehdotuksia yhteiselle tutkimukselle; avauksia jotka herättävät mahdollisuuksia yhteistyöhön perustuviin käsitteellisiin laajennuksiin tai provokaatioihin, jotka kutsuvat moniin tulkintoihin. 

  1. Reflektiivinen päätös 

Lyhyt pohdinta, joka tiivistää, miksi tämä panos on tärkeä alalle ja miten se kannustaa muita tuomaan esiin omia jännitteitään, oivalluksiaan tai epämukavuuksiaan. 

 

Tekniset ohjeet keskustelunavauksen valmisteluun  

Keskustelunavauksen voi lähettää suomeksi, ruotsiksi tai englanniksi. 

Älä liitä taulukoita tai kuvioita dokumenttiin. 

Oletamme, että ensimmäinen kirjoittaja on vastaava/esittelevä kirjoittaja. Jos näin ei ole, lähetä sähköpostia sille ryhmän vetäjälle, jonka temaattiseen keskusteluun teet esityksesi. Ensimmäisten kirjoittajien on rekisteröidyttävä konferenssiin 20.5.2026 mennessä. 

Ensimmäinen kirjoittaja toimii yhteyshenkilönä.  

Yksittäinen henkilö voi lähettää enintään kaksi keskustelunavausta ensimmäisenä kirjoittajana, mutta voi olla mukana ryhmässä muissa ehdotuksissa. 

Löydät mallin keskustelunavauksen lähettämistä varten täältä.  

 

Ohjeet keskustelutilaisuuksiin osallistumisesta  

Keskustelutilaisuuksia johtaa yksi tai kaksi Kasvatustieteen päivien SIG-ryhmien edustajaa tai konferenssin järjestäjien kutsumaa tutkijaa. Puheenjohtaja esittelee kunkin keskustelutilaisuuden aiheet ja koordinoi keskustelua. Keskustelulle on hyvä sopia kirjaaja. Keskustelutilaisuudet kestävät 90 minuuttia ja ovat rakenteeltaan seuraavanlaisia: 

Avaus (5 minuuttia)

Puheenjohtaja esittelee teemanprosessin ja tavoitteen sekä käynnistää keskustelun. Hän voi tuoda esiin joitakin toistuvimpia argumentteja tai vaikuttavimpia kysymyksiä.  

Kirjoittajien kierros: 1 minuutin puheenvuorot (yhteensä 5–10minuuttia) 

Kirjoittajat, jotka haluavat, voivat esittää yhden lauseen, jossa he kuvaavat keskeisiä kohtiaan, ja esittää aidon kysymyksen, johon he toivovat muiden vastaavan.  Max 10 puheenvuoroa. 

 Dialogin jäsentäminen(45 minuuttia) 

Osallistujat käyvät keskustelua hyödyntäen materiaaleja, jotka on lähetetty etukäteen. Puheenjohtaja jäsentää keskustelua yhdistelemällä ajatuksia, asettamalla vastakkain jännitteitä tai laajentamalla argumentaatiota. 

 Yhteinen yhteenveto (20minuuttia) 

Puheenjohtaja esittää kysymyksiä, kuten: 

–    Mitä käsitteellisiä muutoksia tapahtui? 

–    Mikä yllätti meidät? 

–    Mitä uusia kysymyksiä nousi esiin? 

Pohdinnat kirjataan valkotaululle tai jaettuun asiakirjaan, joka toimii ryhmän keskustelun muistiinpanona konferenssin ajan ja joka on kaikkien kyseisen istunnon osallistujien saatavilla. 

 Päätös (10minuuttia)

Puheenjohtaja päättää istunnon tiivistämällä 2–3 oivallusta ja mainitsemalla mahdollisuuksia myöhemmille ryhmien välisille keskusteluille. 

Keskustelusessiot ovat avoimia kaikille konferenssin osallistujille. Kuitenkin vain hyväksytyt ja keskusteluun valituttujen tekstien kirjoittajat kutsutaan esittelemään ideoitaan. Keskustelusessiot noudattavat käänteistä oppimista, joten kaikki hyväksytyt kirjoitukset jaetaan konferenssin osallistujille ennen konferenssia, jotta heillä on aikaa tutustua materiaaleihin.