Programme PDF-version: Click here
Monday, 11 March 2024
9.00–9.10 Welcome & Opening Words by Pirjo Markkola (HEX Director) (Auditorium K103) Introduction of the Digital Handbook of the History of Experience and the conference book table
9:10–10:10 Keynote: Bart Van Es: Imagining Childhood: History, Fiction, and Truth (Auditorium K103) (chair: Raisa Maria Toivo)
10:10–10:30 Coffee break
10:30–12:30 Parallel sessions 1
1a. Recovered Experiences and Contested Memories: Afterlives of activist Irish and Finnish women in the wake of revolution and civil war (Auditorium K103) (chair: Pirjo Markkola)
Fionnaula Walsh: “A witness to the slaughter”: An exploration of experience, memory, and trauma in women’s testimonies in the aftermath of the Irish Civil War
Mary McAuliffe: “I had thought we would have transformed the world”; Anger, disappointment and silencing, the treatment of political and militant women in the Irish Free State, 1922–1970
Caitriona Beaumont: Memories of a revolutionary grandmother: experience, activism and the challenges of family history in the wake of the Irish revolution
Tiina Lintunen: “If only I had been able to predict the future”: War experiences in the memories of women participating in the Finnish Civil War in 1918
1b. Northern Memory – Remembered, Experienced and Lived North (Auditorium K113) (chair: Tuomas Tepora)
Sonja Tanhua: Skolt Saamis historical consciousness through centuries – how community has remembered and defended its rights? (on Zoom)
Helena Ristaniemi: Entangling temporalities – Historical consciousness in the lives of young girls of Sámi Homeland
Jenni Räikkönen: “Fear in the Heart and Prayer on the Lips” – Oral history sources and the history of experience of midwife’s work in postwar Lapland
Kaisa Vehkalahti: A Hard Day’s Night – Memory, reconciliation and belonging in life writings depicting Northern Finnish countryside of 1950s
1c. Marginalised Voices (Room K109) (chair: Katariina Parhi)
Tove Ljuslinder: “A life without freedom, what is that?” Experiences of Swedish psychiatric care in the 1940s from inside the institutions
Freya Marshall Payne: Homelessness in women’s life histories: silences, gaps and experiential expertise
Stephanie Wright: Civil War memory, experiences of war disability, and Spain’s transition to democracy, 1989–2023
Maria Adamopoulou: “But this is trivial”: Greek Gastarbeiter valuing their life experience on the antipode of collective memory
12:30–14:00 Lunch break at Juvenes Restaurant, Main Building
14:00–16:00 Parallel sessions 2
2a. Recovering and Narrating Past Methodologies, Temporalities and Experiences (Auditorium K103) (chair: Rob Boddice)
Liisi Keedus: ‘Time outside History’: Temporalities of Experience of Franz Rosenzweig, Mircea Eliade, and Gabriel Marcel
Augusto Petter: Experiencing the End of the World: narrative time as a bond between existential temporality and historical times
Sara Honarmand-Ebrahimi: Toward a History of ‘Mental Montages’
2b. Mediaeval and Early Modern Temporal Reconstructions (Room K113) (chair: Karen McCluskey)
Margaretha Nordquist: Genealogy and memory: Constructions of self, family, and identity in late medieval and early modern women’s writings in Sweden
Thomas Devaney: The past as present: late mediaeval chivalry and the elision of time
Stefan Schröder: Remembered Experiences of the Holy City of Jerusalem in Late Medieval Pilgrimage Reports
Valentina Šoštarić: The Influence of Political (Un)Friendship on Shaping the Experience of Late Medieval Dubrovnik`s Diplomatic Practice
2c. Autoethnography (Room K109) (chair: Johanna Annola)
Lottie Hoare: Marjorie Hourd at the Kitchen Table: a lasting influence on my writing and teaching
Pia Koivunen: “I wanted to see the man with that mark on his forehead.” A historian, her childhood experiences and the power of memory
Annette Finley-Croswhite: Memory & Temporality Collide: A Historian’s Experience of Past Lives
Ilaria Scaglia & Valeria Vanesio: Archival Experiences Across Time and Space: An Edited Volume
16:15–17:30 Joint session 3 Q & A with Bart van Es on innovative approaches to writing the history of experiences, based on his award-winning creative non-fiction book, The Cut Out Girl. Café Toivo (Tampere University Main Building, 2nd Floor, Kalevantie 4)
(MCs: Louise Settle and Katariina Parhi)
17.30 Get-together in the evening at Café Toivo
(Tampere University Main Building, 2nd Floor, Kalevantie 4)
Tuesday, 12 March 2024
9:00–10:00 Keynote Ulla Savolainen: Time, Memory, and Hermeneutical Injustice: Mutable Memorability of Ingrian Finns’ Experiences in Finland (Auditorium K103) (chair: Ville Kivimäki)
10:00–10:30 Coffee break
10:30–12:30 Parallel sessions 4
4a. Music, Memory and Experience (Auditorium K103) (chair: Katariina Parhi)
Marie Louise Herzfeld-Schild: Navigating Temporality and Memory Through Music: Musicological Perspectives Towards a History of Experience
Karsten Lichau: Synchronizing Memory. Sounds, Emotions and Experience in the History of the Minute’s Silence
Fearghus Roulston: Epiphanic moments and temporal complexity in oral histories of the punk scene in Belfast
Peder Clark: Where were you in ’92? Drugs, raving and British cultural memory
4b. Time and Experience in Witchcraft Trials: Denmark and Finland (Room K113) (Chair: Riikka Miettinen)
Emilie Luther Valentin: “To the knowledge of the parish priest”: Pastoral statements in trials for witch-craft in 17th century Denmark
Louise Nyholm Kallestrup: Godly state, Memory and Experience in early modern Denmark
Tiina Miettinen: Bad, thoughtless words or malicious witchcraft? Rumors and accusations in the Häme region in 17th century Finland
Raisa Maria Toivo: Memory and circular life experience of a Finnish Witch (Christer Olofsson from 1670s to 1707)
4c. Children and Youth (Room K109) (chair: Antti Malinen)
Sharon Halevi: “But I can say nothing from memory”: Children, Family Reminiscing and the American Revolution
Susan Miller: “The Past Defines the Future”: Youth and the Experience of National Memory at Philadelphia’s 1926 Sesquicentennial
Eve Colpus: Memory, temporality, experience, and age: a case-study of Telephonic Youth
12:30–14:00 Lunch break at Juvenes Restaurant, Main Building
14:00–16:00 Parallel sessions 5
5a. Nationalism and Political Narratives (Auditorium K103): (chair: Sami Suodenjoki)
Pierre-Marie Delpu: Experiences of Exemplarity: How to Turn Sacrificial Death into Political Martyrdom (Southern Europe, mid-19th century)
Ville Suuronen: Illiberal memories: Changing Historical Temporalities and Experiences in Hungarian History
Takehiro Okabe: Was it Possible to Share the Experience of Greater Finland? Soviet-Finnish Dialogue over the Kalevala and Greater Finland in the Early Cold War Years
Sinikka Selin and Tuomas Tepora: Great Expectations and Deep Distrust: Temporal Experiences in Post-Cold War Finland, 1989–1995
5b. Collective Memory and Memory Communities (Room K113) (chair: Tanja Vahtikari)
Sona Mikulova: The Past and Present Experience of the “Old Homeland” in the Individual and Collective Memories of Expelled Sudeten Germans
Marianne Notko & Antti Malinen: Memory community in the making: reflecting on Kuulluksi Forums
Riikka Taavetti & Tiina Männisto-Funk: Remembered, Experienced, Represented: Sweden Ferries and M/S Romantic TV Series
Jessica Bradley & Yinka Olusoga: Trans-spatial, trans-media flows: Family ethnographies of children’s creative exploration of identities in and out of digital space(s) in COVID times
5c. Memory in War and Crisis (Room K109) (chair: Ville Kivimäki)
Søren Werther Kjær Rasmussen: Social aid and collective experience amongst Danish WW2 resistance fighters
Christina Theodosiou: The temporal structure of remembrance: war experience, trauma, and expectations in interwar France
Allan Moore: Memory, Mass Graves and Memorialisation in Rwanda
Hannah Kaarina Yoken: Organising and Remembering END: Written Accounts of Anti-Nuclear Protest in Early 1980s Finland
5d. Temporalities in Suffering and Disabilities (Auditorium K110) (Chair: Daniel Blackie)
Mari Eyice: Shaping experiences of illness over time: the case of a prolific letter writer and her understanding of physical ailments in 17th century Stockholm
Päivi Räisänen-Schröder: Temporal dimensions of suffering in Reformation Germany
Lotta Vikström: Disability in Past Life Histories: Archival Facts and Literary Fiction from 19th-century Sweden
Marie Meier: Time to heal? Shifting temporalities in mental illness treatments and recoveries 1950–2020
19.15–23.00 Conference dinner at restaurant Tampella (Address: Kelloportinkatu 1)
Wednesday, 13 March 2024
9:00–10:00 Keynote Rebecca Clifford: Child survivors of the Holocaust: experience between individual and collective memories (Auditorium K103) (chair: Rob Boddice)
10:00–10:30 Coffee break
10:30–12:00 Parallel sessions 7
7a. Queer and Crip Temporalities (Auditorium K103) (chairs: Jenni Kuuliala)
Godelinde Perk: Singing in Crip Time: Sanctity, Disability, and Life Expectancy in Netherlandish Sister-Books
Kate Sotejeff-Wilson: Memory experienced in queer time: Wivi, Hanna, and the islanders
7b. Experiencing and Re-experiencing School (Room K113) (chair: Ella Viitaniemi)
Stine Grønbæk Jensen: Formation and memory formation at Danish elite boarding schools
Jane O’Brien: Irish Industrial Schools: Experience, Memory, Temporality
Isabelle Carter & Heather Ellis: School Meal Memories: Oral Histories and Communities of Experience in Twentieth Century Britain
7c. Experiencing through Language and Concepts (Room K109) (chair: Raisa Maria Toivo)
Jussi Backman: A Political Genealogy of Happiness
Peter Sorensen: Memories of Ancient Mesoamerica in two Aztec Cantares
Ofer Idels: The Hebrew Revival: Language, Experience and Memory
7d. Multigenerational Memory and Family (Room K110) (chair: Pirjo Markkola)
Miia Kuha: Like Livia to Augustus: The memory and experience of marriage in 17th-century funeral biographies on clergymen’s wives
Ann-Catrin Östman: Escaping serfdom – temporalities of family and social memories
Wiivi-Maria Jouttijärvi: Tears and laughter – Places and situations of remembrance of the Soviet era in Estonian families
12:00–13:30 Lunch break at Juvenes Restaurant, Main Building
13:30–15:00 Parallel sessions 8
8a. Accessing Pain, Remembering Pain: Pain, temporality and memory 1600–1900 (Auditorium K103) (chair: Jenni Kuuliala)
Eva Johanna Holmberg: Starving Times c. 1610–1620: Accessing Mediated Experiences of Suffering in the Early Jamestown and Bermuda Colonies
Soile Ylivuori: The Suffering of Edward Harwood: Eighteenth-Century Experiences of Medical Electricity
Clarice Säävälä: “I feel it sore but not painful”: Reconstructing Working-Class Pain Experiences in Victorian Egodocuments
8b. Remembering and Forgetting beyond Antithesis: Toward an apophatic turn in (hi)stories of national independence, colonial resistance, and multi-level catastrophe (Room K113) (chair: Karen Lauwers)
Karen Lauwers: Remembering the Mokrani Revolt of 1871 in Algerian petitions to the French parliament (1881–1910)
Iisa Aaltonen: The absent elements in the Finnish Independence Day celebrations of the 1920s
Nataliia Odnosum: Boris Pasternak’s Doctor Zhivago (1957): from individual disaster to universal apocalypse
8c. Researching Women and Socialism through the Lenses of Generation and Memory (Room K109) (chair: Hannah Kaarina Yoken)
Lotta Leiwo: Narrations of nature as intergenerational socialist education in local letters of women’s newspaper Toveritar
Hannah Parker: “So that we will be happy at the end of our days”: Generation, gender and remembering in public letter-writing by women in the Soviet Union, 1924–1941
Samira Saramo: “The Most Dangerous Radical in North America:” Forgetting and Remembering Sanna Kannasto
15:00–15:15 Coffee break
15:15–16:00 9. Final discussion 9 Bart van Es, Ulla Savolainen, Rebecca Clifford and Raisa Maria Toivo (chair: Tanja Vahtikari) (Auditorium K103)