Puhujat

To 29.10.2026

Päivi Portaankorva-Koivisto

Päivi Portaankorva-Koivisto

FT, yliopistonlehtori (emerita), Helsingin yliopisto

Saako matematiikan opetus olla elämyksellistä?

Tänä syksynä monet kouluun liittyvät keskustelut ovat kääntyneet uusimpiin PISA-tuloksiin. Olemme murehtineet nuorten matematiikan osaamisen laskua, vaikka tämänkertaiset tulokset eivät matematiikkaan painottuneetkaan, ja päätyneet tulokseen, jonka Opetushallituskin otsikoi tiedotteessaan 10.9.2026: PISA-tulokset vahvistavat suunnan: perustaitoihin, lukutaitoon ja hyvinvointiin panostettava. Tarkoittaako tämä, että elämykselliselle matematiikan opetukselle ei ole enää tilaa? Vai voiko perustaitojen harjoittelukin olla elämyksellistä?

Esitelmässäni kuvaan opetustaipaleeni aikana kehittämäni elämyksellisen matematiikan opetuksen taustoja ja ilmenemismuotoja ja suhteutan niitä tutkimusperustaisen matematiikan osaamisen vaatimuksiin ja saatuihin tuloksiin. Lopuksi pohdin, onko jotain, mitä työvuosieni opettamana muuttaisin matematiikan opetuksessa ja opettajankoulutuksessa.

Julkaisut

Pe 30.10.2026

Essi Aarnio-Linnanvuori

Essi Aarnio-Linnanvuori

FT, Yliopistonlehtori, Tampereen yliopisto

Miten ympäristötiedosta tehdään oppijalle merkityksellistä?

Ympäristötieto on luonteeltaan laaja-alaista, monimutkaista ja tieteiden väliset rajat ylittävää. Siihen liittyy poliittista ja emotionaalista latausta. Esimerkiksi ilmastonmuutokseen liittyvä tieto voi tuntua oppijasta kaukaiselta – tai niin ahdistavalta, että oppija pyrkii ottamaan aiheeseen itse etäisyyttä. Lisäksi ympäristötieto muuttuu ja päivittyy jatkuvasti. Tämä kaikki tekee ympäristötiedon opettamisesta ja oppimisesta haastavaa. Monimutkaisen tiedon opiskelussa onkin tärkeää, että oppijalla on aktiivinen rooli. Tähän auttavat oppiainerajat ylittävät näkökulmat, yhteistoiminnalliset työtavat ja tiedon konkretisoiminen esimerkeillä. Oppijalle relevantteja näkökulmia ympäristötietoon voi etsiä esimerkiksi paikallisista esimerkeistä.

Esityksessäni tarkastelen nuorten ja opettajien eurooppalaisessa tutkimuksessa esille nostamia näkökulmia koulun tarjoamaan ilmastotietoon ja sen relevanssiin nuorten elämismaailman näkökulmasta. Tarkastelen opettajan mahdollisuuksia tehdä ympäristötiedosta merkityksellistä tutkimustiedon ja oman kokemukseni valossa. Lisäksi pohdin tiedon roolia ja rajoja ympäristö- ja ilmastokasvatuksen perimmäisten tehtävien näkökulmasta.

Kotisivut

Julkaisut

Tampereen yliopiston vuoden opetuspalkinto 2026