Programme

Programme

Day 1, Tuesday Dec 14th

10:00-10:45

Registration, 1st floor lobby

City centre campus, Main building, Kalevantie 433100 Tampere

10:45-11:00

Conference opening, Lecture hall A1, 2nd floor

11:00-12:30

Morning session 1, Lecture hall A1

Chair: Sampsa Pursiainen

11:00-11:45 Keynote session 1
Stephanie Lohrengel, Reims Mathematical Laboratory, University of Reims Champagne-Ardenne, France

11:45-12:30 Keynote session 2
Christelle EyraudInstitut Fresnel, Aix-Marseille University, Marseille, France 

12:30-13:30

Lunch

Restaurant at Main building, 2nd floor

12:30-13:30

Board meeting

13:30-14:45

Parallel sessions, Lecture hall A1

Asteroid numerical modelling

Chair: Anne Virkki

13:3013:55
Liisa-Ida Sorsa, Tampere University

13:5514:20
Astrid Dufaure, Institut Fresnel, Aix-Marseille University

14:2014:45
Yusuf Oluwatoki Yusuf, Tampere University

Parallel Sessions, Lecture hall A2a

Gaussian priors and Correction models

Chair: Tuomo Valkonen

13:3013:55
Hanne Kekkonen, Delft University of Technology

14:2014:45
Andreas Hauptmann, University of Oulu

13:5514:20
Jenni Poimala, University of Oulu

Parallel sessions, Lecture hall A3

Stroke classification

Chair: Marko Vauhkonen

13:3013:55
Samuli Siltanen, University of Helsinki

13:5514:20
Fernando Moura, University of Helsinki

14:2014:45
Rashimi Murthy, University of Helsinki

Parallel sessions, Lecture hall A4

Acoustic tomography

Chair: Pasi Raumonen

13:3013:55
Tanja Tarvainen, University of Eastern Finland

13:5514:20
Shiqi Ma, University of Jyväskylä

14:2014:45
Niko Hänninen, University of Eastern Finland

14:45-15:15

Coffee break, Portrait Foyer, 2nd floor

15:15-17:00

Afternoon session, Lecture hall A1

Chair: Tapio Helin

15:1516:00
Matti Lassas, University of Helsinki

16:0016:30 
Anne Virkki, University of Helsinki and the Finnish Geospatial Research Institute of the National Land Survey

16:3017:00
Abdu Mohammed Seid, Bahir Dar University 

17:00-18:50

Posters / E-posters

Chair: Atena Rezaei

Manu Holmberg, Finnish Meteorological Institute

Arttu Arjas, University of Oulu

Katrine O. Bangsgaard, Technical University of Denmark

Silja Westphal Christensen, Technical University of Denmark

Teemu Salminen, University of Eastern Finland

Antti Mikkonen, Finnish Meteorological Institute

Kristoffer Linder-Steinlein

Sampsa Pursiainen, Tampere University

19:00-20:30

Reception at Café & Aula Toivo

City centre campus, Main building, 2nd floor

Please note that the restaurant will check COVID-19 passport / EU Digital COVID Certificate and identification from each person upon entry.

Information about the certificate:

https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_en

https://stm.fi/en/the-covid-19-passport

20:30

Unofficial after-party at Restaurant Plevna

Itäinenkatu 8, 33210 Tampere

Day 2, Wednesday Dec 15th

8:45-9:00

Registration, 1st floor lobby

City centre campus, Main building, Kalevantie 433100 Tampere

9:00-10:15

Parallel sessions, Lecture hall A1

Bayesian Approach in EEG/MEG Source Imaging and Functional Brain Connectivity

Chair: Andreas Hauptmann

9:00–9:25
Alberto Sorrentino University of Genova

9:259:50
Sara Sommariva, University of Genova

9:5010:15
Alessandro Viani, University of Genova

 

 

Parallel sessions, Lecture hall A2a

Helsinki Deblur Challenge 2021

Chair: Samuli Siltanen

9:00–9:25
Ji Li, National University of Singapore

9:259:50
Daniel Pelt, LIACS, Leiden University

9:5010:15
Theophil Trippe

 

Parallel sessions, Lecture hall A3

Harmonic operators

Chair: Lassi Roininen

9:00–9:25
Boya Liu, North Carolina State University

9:259:50
Jaakko Kultima, University of Oulu

9:5010:15
Suman Sahoo, University of Jyväskylä

Parallel sessions, Lecture hall A4

Stability and perturbations

Chair: Lauri Oksanen

9:00–9:25
Giovanni Covi, University of Heidelberg

9:259:50
Pu-Zhao Kow, University of Jyväskylä

9:5010:15
Leyter Potenciano-Machado, University of Jyväskylä

10:15-10:45

Coffee break, Portrait Foyer, 2nd floor

10:45-12:15

Morning session 2, Lecture hall A1

Chair: Joonas Ilmavirta

10:4511:30 Keynote session 3
Atena Rezaei, Tampere University, Finland

11:3012:15 Keynote session 4
Carsten H. Wolters, Institute for Biomagnetism and Biosignal analysis IBB, University of Münster, Germany  

12:15-13:15

Lunch

Restaurant at Main building, 2nd floor

12:30-13:30

Women in Inverse Problems (cabinet of the campus restaurant)

Chair: Tanja Tarvainen

13:30-14:45

Parallel sessions, Lecture hall A1

FEM-Based Modeling & Inversion in EEG/MEG

Chair: Pasi Raumonen

13:3013:55
Tim Erdbrügger, Institute for Biomagnetism and Biosignal analysis IBB, University of Münster

13:5514:20
Frank Neugebauer, Tampere University, Finland Institute for Biomagnetism and Biosignal analysis IBB, University of Münster

14:2014:45
Malte Höltershinken, Institute for Biomagnetism and Biosignal analysis IBB, University of Münster

 

Parallel sessions, Lecture hall A2a

Electromagnetic waves data

Chair: Mikko Salo

13:3013:55
Marzieh Hosseini, University of Eastern Finland

13:5514:20
Snizhana Ross, University of Oulu

14:2014:45
Manuel Pena, Universidad Politécnica de Madrid

Parallel sessions, Lecture hall A3

Manifold I

Chair: Nuutti Hyvönen

13:3013:55
Joonas Ilmavirta, University of Jyväskylä

13:5514:20
Janne Nurminen, University of Jyväskylä

14:2014:45
Antti Kykkänen, University of Helsinki

Parallel sessions, Lecture hall A4

Tomography and resources

Chair: Tanja Tarvainen

13:3013:55
Tommi Heikkilä, University of Helsinki

13:5514:20
Angele Niclas, Institut Camille Jordan

14:2014:45
Alexander Meaney, University of Helsinki

14:45-15:15

Coffee break, Portrait Foyer, 2nd floor

15:15-17:00

Afternoon session, Lecture hall A1

Inversion Methods in EEG/MEG

Chair: Sampsa Pursiainen

15:1516:00
Francesca PitolliDepartment of Basic and Applied Sciences for Engineering, Università di Roma La Sapienza, Italy

16:0016:30 
Sarah Hamilton, Department of Mathematical and Statistical Sciences, Marquette University, Milwaukee, Wisconsin, USA 

16:3017:00
Annalisa PascarellaInstitute for Calculus Applications “Mauro Picone” IAC, CNR, Italy 

16:10-17:30

FIPS meeting, Lecture hall A3

19:00-21:00

Dinner at Restaurant Tampella

Kelloportinkatu 1, 33100 Tampere

Please note that the restaurant will check COVID-19 passport / EU Digital COVID Certificate and identification from each person upon entry.

Information about the certificate:

https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_en

https://stm.fi/en/the-covid-19-passport

Day 3, Thursday Dec 16th

9:00-10:15

Parallel sessions, Lecture hall A1

Medical tomography

Chair: Andreas Rupp

9:00–9:25
Eero Koponen, University of Eastern Finland

9:25–9:50
Siiri Rautio, University of Helsinki

9:50–10:15
Bjørn Jensen, University of Helsinki

Parallel sessions, Lecture hall A3

Forward & Inverse modeling from electrode measurements

Chair: Joonas Ilmavirta

9:00–9:25
Fernando Galaz Prieto, Tampere University

9:25–9:50
Joonas Lahtinen, Tampere University

9:50–10:15
Topi Kuutela, Aalto University

Parallel sessions, Lecture hall A4

Materials

Chair: Pasi Raumonen

9:00–9:25
Reda Elkhadrawy, Tampere University

9:25–9:50
Salla Latva-Äijö, University of Helsinki

9:50–10:15
Jacques Cuenca, Siemens Industry Software

10:15-10:45

Coffee break, Portrait Foyer, 2nd floor

10:45-12:15

Morning session 3, Lecture hall A1

Chair: Pasi Raumonen

10:4511:30 Keynote session 5
Lauri MehtätaloNatural Resources Institute Finland, Finland 

11:3012:15 Keynote session 6
Vincent Verhoeven, Computing Sciences, Tampere University, Finland 

12:15-13:15

Lunch

Restaurant at Main building, 2nd floor

13:15-14:05

Parallel sessions, Lecture hall A1

Remote sensing

Chair: Lauri Mehtätalo

13:1513:40
Sebastian Springer, University of Oulu

13:4014:05
Janne Hakkarainen, Finnish Meteorological Institute

 

Parallel sessions, Lecture hall A3

Manifold II

Chair: Antti Hannukainen

13:1513:40
Jinpeng Lu, University of Helsinki

13:4014:05
Hjørdis Amanda Schlüter, Technical University of Denmark

Parallel sessions, Lecture hall A4

Parameter depend PDEs

Chair: Sampsa Pursiainen

13:1513:40
Antti Autio, Aalto University

13:4014:05
Vesa Kaarnioja, LUT University

14:05-14:30

Coffee break, Portrait Foyer, 2nd floor

14:30-16:00

Afternoon session, Lecture hall A1

Chair: Joonas Ilmavirta

14:3015:00
Narayan P SubramaniyamTampere University, Finland 

15:0015:30
Alexandra KoulouriComputing SciencesTampere University, Finland 

15:3016:00
Konstantinos ZygalakisThe University of Edinburgh, Scotland, United Kingdom 

16:00-16:10

Conference closing, Lecture hall A1