Ohjelma

perjantai 3.4.2020
9.00– Ilmoittautuminen alkaa (yliopiston päätalon ala-aula)
kahvit (muotokuva-aula sali A 1:n vieressä)
9.45–
10.00
Päivien avaus
(Päätalo, sali A 1)
10.00–
10.30
Antti Saloranta, Leena Maria Heikkola:
Intonaation yhteys ymmärrettävyyteen L2-tuotossa
10.30–
11.00
Juraj Šimko, Marcin Włodarczak, Martti Vainio, Antti Suni:
Comparative Analysis of Prosodic Characteristics of Swedish Dialects using WaveNet Embeddings
11.00–
11.30
Eva Liina Asu, Pärtel Lippus, Heete Sahkai:
Prosodic Characteristics of Surprise Questions in Estonian
11.30–
12.00
Stefan Werner:
Vaihtoehtoja (ja täydennyksiä) Praatille ja Emulle
12.00–
13.00
Lounas
13.00–
13.30
Marianne Hyppönen, Lauri Tavi, Stefan Werner, Nelly Penttilä, Leena Rantala, Saija Helmi, Tarja Rautiainen-Keskustalo:
Laulullisen kuntoutuksen vaikutuksia puheen prosodiapiirteisiin Parkinsonin tautia sairastavilla
13.30–
14.00
Päivi Kantomaa, Kristiina Kotilainen:
Tutoris: tutkimusta ja käytännön kokemuksia etäterapiasta
14.00–
14.30
Stina Ojala, Heli Ylä-Outinen:
Hengityksen havainnointi, hengitysäänet ja puhe
14.30–
16.00
Kahvi ja posterit
(Päätalo, muotokuva-aula sali A 1:n vieressä)

Katri Hiovain, Juraj Šimko:
The role of duration and pitch in signaling quantity in Finnmark North Sámi

Heini Kallio:
Kielenoppijan prosodisen taitotason ennustaminen puheen akustisista piirteistä

Jemina Kilpeläinen:
Auditiivisen ja audiovisuaalisen oppimisen suhde eri taustaisilla oppijoilla

Paula Laine, Michael O’Dell:
Tempon vaikutus puheen synkronointiin

Juulia Lintula, Sofi Tukia, Nelly Penttilä, Leena Rantala:
Laulullisen kuntoutuksen vaikutus puheen ymmärrettävyyteen Parkinsonin tautia sairastavilla

Tommi Nieminen:
Parselmouth ja TextGrids: Praatin toiminnot Pythonilla

Johanna Nissinen, Marianne Hyppönen, Lauri Tavi, Tero Ikävalko, Nelly Penttilä, Tiina Ihalainen, Anne-Maria Laukkanen, Leena Rantala:
Puheen prosodisten piirteiden tarkastelua kahdessa puhujaryhmässä

Pertti Palo, Sonja Schaeffler, James M. Scobbie, Sonja Dahlgren:
Measuring the Articulatory to Acoustic onset Interval (AAI) in tongue ultrasound and lip videos

Leena Rantala, Nelly Penttilä, Kaisa Teinvieri, Sini Paronen, Maija Vuomajoki:
A group singing intervention for people with Parkinson’s disease

Okko Räsänen:
ALICE: avoimen lähdekoodin työkalu kieliriippumattomaan äänne-, tavu- ja sanamäärien laskentaan lapsikeskeisistä pitkistä ääniaineistoista

Lotta-Emilia Salomaa, Michael O’Dell:
Espanjan ja suomen r/rr — äidinkielisten puhujien havaintoerot

Shreyas Seshadri:
CycleGANs and its extensions for speaking style conversion

Lauri Tavi, Einar Meister, Tomi Kinnunen, Rosa González Hautamäki:
Artikulatorisen datan keräys aksentoituneesta puheesta

Pire Teras:
Broken tone in Leivu South Estonian

Raimo Toivonen:
Puhesynteesin ja puheanalyysin historiaa

Maria Vikstedt:
Unkarilaisten suomen kielen opiskelijoiden sana- ja äännekestojen tarkastelua kaksitavuisissa sanoissa

16.00–
16.30
Aino Hiltunen, Minnaleena Toivola:
Vokaalikvantiteetin peliavusteinen oppiminen arabiankielisillä maahanmuuttajilla
16.30–
17.00
Katja Immonen, Paavo Alku, Maija S. Peltola:
Kuuntele ja toista -harjoittelu muuttaa esikouluikäisten lasten L2 äänteen tuottoa jo yhden harjoittelukerran jälkeen
17.00–
17.30
Iiris Jaakkola, Heini Kallio, Minnaleena Toivola:
Suomen ortografian ja pelioppimisen vaikutus englannin sanojen ääntämiseen alakouluikäisillä lapsilla
17.30–
18.00
Kimmo U. Peltola:
Harjoitteet ja vieraan kielen vokaalien ääntämisen oppiminen
19.30– Illanvietto ravintola Bravo Plazassa (Siperiassa)
lauantai 4.4.2020
9.00–
9.30
Joonas Vakkilainen, Michael O’Dell:
Suomen jälkitavujen pitkien vokaalien havaitseminen spontaanissa puheessa
9.30–
10.00
Henna Tamminen:
Neuraalinen plastisiteetti puheen havaitsemisessa — oppiminen, ikä ja kaksikielisyys
10.00–
10.30
Kahvi
10.30–
11.00
Maija S. Peltola:
Tehtävä Namibiassa — Namibian kielten säilyttäminen ja elvyttäminen uusien oppimismenetelmien pohjana
11.00–
11.30
Tiia Ojala, Elina Tieaho:
Kliininen fonetiikka: esimerkkejä akustisen äänianalyysin käytöstä kliinisen foneetikon työssä
11.30–
12.00
Päivi Virkkunen, Heini Kallio:
Foneettisen osaamisen ja käsitysten kehittyminen Fonetiikka kielen oppimisessa ja opetuksessa -kurssin aikana vuosina 2018–2020
12.00–
13.00
Lounas
13.00–
13.30
Tom Bäckström, Pablo Pérez Zarazaga, Sneha Das, Stephan Sigg:
Privacy in Speech Communication Technology
13.30–
14.00
Aleksandr Diment, Eemi Fagerlund, Adrian Benfield, Tuomas Virtanen:
Detection of Typical Pronunciation Errors in Non-native English Speech Using Convolutional Recurrent Neural Networks
14.00–
14.30
Khazar Khorrami, Okko Räsänen:
Emergence of linguistic patterns in a computational model of visually grounded speech
14.30–
15.00
Kahvi
15.00–
15.30
Laura Pihkala-Posti, Pirjo Litmanen, Aino Ahtinen, Sanna Auri, Tamilselvi Jayavelu:
Kielirobotti kielikeskuksen opiskelijan puhekumppanina
15.30–
16.00
Mikko Kuronen, Elina Tergujeff:
Ääntämisen opettamisen menetelmistä: kielivoimistelulorut verrattuna tavallisiin lauseisiin
16.00–
16.30
Michael O’Dell, Liisa Mustanoja, Tommi Nieminen, Hanna Lappalainen:
Yksilöiden äänenkorkeuden muutokset Tampereella ja Helsingissä
16.30-
16.45
Päivien päätös