>>Tästä voi ladata päivien ohjelman ja abstraktit<<
torstai 19.8.2021 | |
---|---|
9.00– | Ilmoittautuminen |
9.45– 10.00 |
Päivien avaus |
10.00– 10.30 |
Marianne Hyppönen, Lauri Tavi, Stefan Werner, Nelly Penttilä, Leena Rantala, Saija Helmi, Tarja Rautiainen-Keskustalo: Laulullisen kuntoutuksen vaikutuksia puheen prosodiapiirteisiin Parkinsonin tautia sairastavilla |
10.30– 11.00 |
Päivi Kantomaa: Tutoris: tutkimusta ja käytännön kokemuksia etäterapiasta |
11.00– 11.30 |
Stina Ojala, Heli Ylä-Outinen: Hengityksen havainnointi, hengitysäänet ja puhe |
11.30– 12.30 |
Lounastauko |
12.30– 13.00 |
Katri Hiovain-Asikainen, Juraj Šimko: The Role of Duration and Pitch in Signaling Quantity in Finnmark North Sámi |
13.00– 13.30 |
Juraj Šimko, Marcin Włodarczak, Martti Vainio, Antti Suni: Comparative Analysis of Prosodic Characteristics of Swedish Dialects using WaveNet Embeddings |
13.30– 14.00 |
Eva Liina Asu, Pärtel Lippus, Heete Sahkai: Prosodic Characteristics of Surprise Questions in Estonian |
14.00– 15.00 |
Posterit
Paula Laine, Michael O’Dell: Tommi Nieminen: Johanna Nissinen, Marianne Hyppönen, Lauri Tavi, Tero Ikävalko, Nelly Penttilä, Tiina Ihalainen, Anne-Maria Laukkanen, Leena Rantala: Pertti Palo, Sonja Schaeffler, James M. Scobbie: Niina Pitkänen, Michael O’Dell: Leena Rantala, Nelly Penttilä, Kaisa Teinvieri, Sini Paronen, Maija Vuomajoki: Lotta-Emilia Salomaa, Michael O’Dell: Pire Teras: |
15.00– 15.30 |
Kahvitauko |
15.30– 16.00 |
Hanna Kivistö-de Souza: Fonologinen itsetietoisuus ja havaitseminen vieraan kielen oppimisessa |
16.00– 16.30 |
Heini Kallio: Kielenoppijan prosodisen taitotason ennustaminen puheen akustisista piirteistä |
16.30– 17.00 |
Kimmo U. Peltola: Harjoitteet ja vieraan kielen vokaalien ääntämisen oppiminen |
perjantai 20.8.2021 | |
9.30– 10.00 |
Joonas Vakkilainen, Michael O’Dell: Suomen jälkitavujen pitkien vokaalien havaitseminen spontaanissa puheessa |
10.00– 10.30 |
Henna Tamminen: Neuraalinen plastisiteetti puheen havaitsemisessa — oppiminen, ikä ja kaksikielisyys |
10.30– 11.00 |
Antti Saloranta, Leena Maria Heikkola: Intonaation yhteys ymmärrettävyyteen L2-tuotossa |
11.00– 11.30 |
Päivi Virkkunen, Minnaleena Toivola: Oppijan kokemus ääntämisen opetuksessa saadusta palautteesta |
11.30– 12.30 |
Lounastauko |
12.30– 13.00 |
Tom Bäckström, Pablo Pérez Zarazaga, Sneha Das, Stephan Sigg: Privacy in Speech Communication Technology |
13.00– 13.30 |
Okko Räsänen: ALICE: avoimen lähdekoodin työkalu kieliriippumattomaan äänne-, tavu- ja sanamäärien laskentaan lapsikeskeisistä pitkistä ääniaineistoista |
13.30– 14.00 |
Khazar Khorrami, Okko Räsänen: Emergence of Linguistic Patterns in a Computational Model of Visually Grounded Speech |
14.00– 14.30 |
Kahvitauko |
14.30– 15.00 |
Laura Pihkala-Posti, Pirjo Litmanen, Aino Ahtinen, Sanna Auri, Tamilselvi Jayavelu: Kielirobotti kielikeskuksen opiskelijan puhekumppanina |
15.00– 15.30 |
Mikko Kuronen, Elina Tergujeff: Ääntämisen opettamisen menetelmistä: kielivoimistelulorut verrattuna tavallisiin lauseisiin |
15.30– 16.00 |
Michael O’Dell, Tommi Nieminen, Liisa Mustanoja, Hanna Lappalainen: Longitudinal Investigation of Phonation in Helsinki and Tampere |
16.00- 16.15 |
Päivien päätös |